Říjen 2013

Baka de Marionette

9. října 2013 v 21:45 Cosplay
Moje dobrá kamarádka, otaku a cosplayerka, která mě zasvětila do existence anime a mangy. Líbí se mi to, co dělá - její cosplaye, kresby a baví mě naše společné psaní rpg (hlavně yaoi <:D ).
Proto jsem s ní udělala rozhovor a tady je...

Jak vznikla tvoje přezdívka?
"Tahle přezdívka vznikla v dost složitém období mého života. Je to prakticky slátanina francouzštiny a japonštiny, která se nedá smysluplně přeložit, ale ve výsledku znamená něco jako "hloupá loutka".. je to odkaz na pocity, které jsem v té době cítila."

Jak dlouho cosplayuješ a jak jsi se k tomu dostala?
"Letošní AkiCon tomu budou již tři roky. Ke cosplayování mě vlastně přivedl obdiv. Obdiv k lidem - cosplayerům - které jsem měla možnost vidět na své první akci, Advíku 2011. Viděla jsem, jak si tenhle koníček užívají a vžívají se do svých rolí, do svých oblíbených postav. A tak jsem si řekla, že za zkoušku nic nedám a že bych se tak mohla pokusit vdechnout život svojí oblíbené postavě - v té době Hatsune Miku."

A jak jsi se dostala na Advík 2011?
"To bylo ještě v době, kdy jsem se moc s českou otaku komunitou nestýkala. O akcích, jako je AkiCon nebo Advík mi řekla moje kamarádka, se kterou jsem se poznala díky svému starému blogu na Blog.cz. Když jsme se sešly naživo, navrhla mi, jestli bych se k ní nechtěla připojit a jít na Advík s ní. Tak jsem souhlasila. V té době jsem ho navštívila ještě jako obyčejný civilní návštěvník."

Jaký je tvůj nejoblíbenější cosplay a proč zrovna ten?
"Nejraději mám Meridu z Disney pohádky Rebelka. Nemůžu říct, že by to byl můj nejlepší cosplay, to ne. Má spoustu rozdílností od předlohy a pár chyb, ale mám ho nejraději proto, že Meridu poznávají i 'civilisté'. I ti, co nemají o cosplayi ani potuchy. Strašně mě rozveselilo a potěšilo, když mě na letošním Advíku v Praze zastavily malé holčičky a zeptaly se "A vy jste opravdová princezna?"... tenhle cosplay těší jak dospělé, děti, tak i mé přátele a proto ho mám tolik ráda."

Která z postav, které cosplayuješ, se ti nejvíce podobá?
"S každou postavou mám společnou nějakou stránku své osobnosti, ale pokud bych si měla vybrat, nejvíce jsem se ztotožnila s Death the Kidem ze Soul Eater. Troufám si tvrdit, že ho mohu považovat za své alter ego. To, jací jsme oba perfekcionisté, tvrdohlaví umělci a navenek nepřístupní. To, že uvnitř jsme tak oddaní svým přátelům a i když to nedáváme najevo, záleží nám na nich. Ze svých postav jsem se nejvíce sžila právě s ním."

Na jaké akce jezdíš se svými cosplayi?
"Pravidelně na Advík v létě a na AkiCon na podzim. Oboje se koná v Praze. Potom sem tam navštívím nějaký neformální otaku sraz a příští rok v květnu hodlám konečně jet na AnimeFest v Brně."

Co máš na tom všem nejradši?
"Nejradši mám ten pocit, že jsem tou svou oblíbenou postavou. Že jsem její živá verze a mohu mluvit, jednat, žít a myslet jako ona. Alespoň na chvíli. Proto je pro mě tolik důležitý roleplaying. Nejsem jen člověk oblečený do kostýmu postavy. Já jí jsem. Potom mám samozřejmě ráda pozornost, jako každý jiný cosplayer, ať si to přizná nebo ne. A v neposlední řadě.. když mám s někým naplánovaný společný cosplay, například pairing ze stejného anime, hned je zábava větší."

Jaké máš další záliby kromě cosplaye?
"No.. kvůli cosplayi, kterému věnuji veškerý svůj volný čas, už moc na ostatní aktivity nezbývá. Ale pravidelně navštěvuji ZUŠ - literárně dramatický obor. Herectví mi koneckonců pomáhá i v cosplayi, takže se tyto dva koníčky vzájemně doplní. Krom toho ještě kreslím a zpívám."

Máš nějakého oblíbeného českého a zahraničního cosplayera?
"Z českých cosplayerů, které beru jako svoje kolegy, mám nejraději Denis, Tawii, Kentaro Schiffer, Romii, Hemulku nebo Konatu, Abel Moony a tak dál. Je jich spousta. Ale kdybych měla vybrat jednoho, tak Denis(Nana). Ti, co se v otaku a cosplay komunitě trochu orientují budou vědět, o koho jde. Ze zahraničních cosplayerů mám moc ráda Reiku(Japonsko), Yuegene(Thajsko) a Gee a Nai - cosplayerky Kida a Soula ze Soul Eater(Anglie)."

Co si myslíš o aktuálním dění v otaku komunitě? Mám na mysli všechny ty pomluvy, 'hejty' atd..
"Když jsem začala být aktivně hejtovaná, zezačátku jsem se přes to nemohla přenést. Dokonce jsem uvažovala, že skončím s cosplayem. Ale pak jsem si uvědomila, že je hloupé končit s něčím, co mám ráda, jen kvůli pár idiotům, co shazují ostatní pod rouškou anonymity. Podle mě bude lepší to neřešit. Vše se to rozmohlo po rozšíření stránky Ask.fm a Přiznání Cosplayerů. Tyhle věci by se neměly brát nijak vážně, protože, věřte tomu, na akci vám do očí nikdo neřekne ani půl slova. Ale zabolí to, to nepopírám. A celkově... jde naše komunita... do háje."Kde jí najdete: